Je čas sázet velikonoční osení. Zelená barva funguje na mozek jako přirozené antidepresivum!

grass

Komu se nelení, ten má na Velikonoce osení! Víte, jak ho vypěstovat? Je pravý čas sázet!

Mít na Velikonoce zelné svěží osení je už tradicí. Moc to nestojí a udělá hodně parády na parapetu kuchyňského okna. Pokud máte doma morče nebo králíka, bude se po Velikonocích z této dekorace radovat na druhou.

Děti sázení osení milují, vždyť je málo tak uspokojujících věcí, než když vyroste něco zasazené vlastní rukou.

Proč se osení vlastně sází? 

Možná jste uhodli, že to není žádná obyčejná tráva. Osení je ve skutečnosti mladý ječmen nebo obilí, které má krásné pevné a jásavě zelené oddenky. Sázení osení ovšem není žádný moderní velikonoční vynález, jedná se o hlubokou tradici našich předků.

Když přicházelo jaro, začalo se s novou nadějí myslet na úrodu, která nasytí. Proto se o Velikonocích tradičně vysévalo trochu obilí, aby si lidé připomněli počátek zemědělských prací. Vzrostlé osení bylo také často jedinou zelenou dekorací na konci zimy, která osvěžila šeď domácností. Stejně jako dnes i tehdy byla zelená barva příjemná na oči i psychiku.

Zelené poselství

Zelená barva je pro Velikonoce opravdu důležitá. Jeden z velikonočních dní se jmenuje Zelený čtvrtek a podle tradic se v ten den jedla jen zelená strava, aby byl člověk zdravý po celý rok. Tímto dnem umlkly také zvony a ke slovu přicházely řehtačky. Zelená barva zkrátka k Velikonocům neodmyslitelně patří. 

Je to barva, která má velmi pozitivní vliv na lidskou psychiku. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid, dodává sebevědomí, proto je vhodná pro jedince, kteří mají problém s nerozhodností.

Zelená barva má prokazatelně uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii.

Jak vysadit osení?

Vysadit osení není žádná věda, je opravdu nenáročné a vděčné, klidně do procesu zasvěťte i děti.

Přesto je třeba znát několik fíglů, které dopomohou ke kýženému výsledku.

Zkuste to s námi krok za krokem!

  1. Sežeňte osení. Normálně ho mají v hobby marketu nebo květinářství. Je logicky zavřeno? Máte-li v dohledu chovatelské potřeby, budou ho mít určitě i tam! Kupte nejlépe pšenici, ječmen nebo žito.
  2. Sledujte čas! Osení je třeba zasadit nejlépe 14 až 10 dní před Velikonocemi! Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, můžete na poslední chvíli zasadit třeba čočku, která zvládne rychle vyklíčit i za několik dní. Proč ne?
  3. Potřebujte misku nebo květináč a zeminu. Co se zeminy týče, nemusíte shánět nic speciálního, stačí trocha ze zahrady. Dobře se hodí zahradní zemina, kompost, zbytek substrátu, poslouží i pěkně nakypřená zemina z krtince!
  4. Květináč nebo miska mohou být i bez odtokové dírky, při takové krátkodobé záležitosti to nevadí. Naopak se dá použít jakákoliv miska, košík nebo třeba keramický hrnek.
  5. Pokud chcete, vložte na dno vrstvu drenáže, která bude bránit přemokření.
  6. Substrát trochu urovnejte a vysejte obilí. Jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté!
  7. Když máte zaseto, zasypete obilky zhruba 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
  8. Dejte osení na okno nebo na světlé místo. Čím více světla bude mít, tím utěšeněji vám poroste. Občas zalijte, ale nepřelévejte!