Že se květomluva do moderní doby nehodí? A proč by ne? Dnes je to přeci samá zkratka LOL, OMG a květomluva je vlastně také rychlá šifra. Rychle a bez zbytečných slov sdělí, jaké má s vámi kdo úmysly…
Kde se vzala?
Květomluvu vnímáme většinou jako romantickou zábavu našich prababiček, ale její původ a rozšíření je starší, než byste možná čekali. Odborně se jí říká florigrafie a pochází ze starověkých orientálních harémů, kde se květinám přisuzovaly podle barev, vůně a tvaru květů různé významy. Původně byly květiny vnímány mnohem mystičtěji než dnes. Proto se s květomluvou setkáváme ve všech spirituálně založených kulturách, od starého Egypta, přes kulturu Číny, Turecka až po středověkou Evropu. Například v Japonsku se řeč květin nazývá Hanakotoba a je tam stále docela populární. I v současnosti, když dostane žena od muže rudé růže, moc dobře ví, co to znamená…
Francouzsky necudná řeč květin
Z orientálního Turecka putovala květomluva s cestovateli do Evropy během novověku. Svou moderní populární podobu ale získala ve Francii 18. století, kde byla napsána kniha s názvem „Řeč květin“. Tato kniha byla ovšem považována za poměrně skandální, protože jak asi správně tušíte, týkala se i erotiky, nedbale zašifrované do popisů květin. Největší rozmach však zaznamenala v Anglii za panování slovutné královny Viktorie, která sama na řeči květin docela ujížděla.
V každém případě nebyla v těch časech květomluva zase tak špatný nápad. V dobách, kdy se otevřená komunikace zase tolik nepěstovala a byla zasunuta pod balastem formalit a etikety, byla řeč květin docela dobrým způsobem, jak vyjádřit skutečná hnutí mysli.
Proč ji nezkusit?
Těžko si představit, že by se v době smartphonů a sociálních sítí dostala květomluva znovu na výsluní, když máme emotikony a zkratky. Na druhou stranu, o to více může být zábavné, neotřelé, romantické a vzrušující nechat květiny promlouvat za vás. Problém vyvstává, když druhá strana květomluvě nerozumí, a proto můžete k pugétu věnovat ještě malý slovníček florigrafie, aby nedošlo k mylné /nebo žádné/ interpretaci.
Představte si, že vás naštve partner a vy mu místo rozzlobeného “smajlíka” pošlete do práce květy ibišku, což znamená “polepši se”! No, asi ho příliš nepotrestáte, ale ohromíte zaručeně.
Pojďte se nyní naučit pár základních vzkazů pomocí květin:
Konvalinky – ty patří nešťastně zamilovaným a říkají, že touží obměkčit srdce objektu lásky.
Pivoňka – Pošlete partnerovi pivoňky, když mu chcete sdělit, že s ním definitivně končíte!
Mák – Květy máku hlásají do světa všem, kteří by o vás měli zájem: Už nejsem svobodný/á.
Jasmín – Když se vyzbrojíte jasmínem, říkáte, že se vám bez jeho/její lásky žije velmi dobře a blaze.
Červená růže – To je velká láska, jak jinak! Ale pozor, nezaměňovat za růže rudé!
Rudé růže – Křičí: “Chci tě”! Jak jinak než do postele. Značí spalující vášeň a sexuální touhu!
Žlutá růže – To je květina žárlivosti. Pokud to chcete dát najevo beze slov, je ta pravá!
Bílá růže – Je to překvapivě květina trápení, která říká, že se někdo souží a touží po odpuštění.
Bílá lilie – Nevinnost sama a tak je to jak v květomluvě i náboženské symbolice.
Slunečnice – Ta bude za vás žádat protějšek, aby přestal být tak zbytečně hrdý a nedostupný.
Pampeliška – Až dostanete kytičku pampelišek, bude vám chtít možná sdělit: “jsi nerozumná jako dítě”.
Kopretina – Kopretina vzkazuje: “Tvoje láska je vlastně jenom pýcha”!