Není čas ztrácet čas! To je název mojí oblíbené knížky a v tuto chvíli také trefná odpalovací věta k prvnímu novoročnímu článku.
Přes Vánoce mi zemřela kamarádka Zuzka (+55) a já z toho nemohu popadnout dech. Začátkem prosince jsme spolu klábosily u ní v krámku. Co má pro děti pod stromeček, jak si v létě předělá zahradu, jak si spolu dáme po svátcích kafe vedle v cukrárně. Byla normální, krásná, upravená, šaramantní, milá, vitální, plná života. A najednou není. Konec byl nečekaný a rychlý. Nestihla jsem to zatím pochopit.
Proto mě teď provází téma času a toho, jak s ním nakládáme. Je možná už čas přestat plýtvat životem, plýtvat svým časem. Neboť přítomnost je vše co máme.
Jak být šťastnější? Zdravější? Žít jak si přejeme? Jak najít svoje MOJO? (výrazu MOJO se budeme věnovat v některém z příštích článků, ale jinak je to něco jako harmonie a duševní síla či životní“šťáva”:)
První věc, která mě napadá je: seknout s toxickým odpadem našich životů. Vynést ho někam na vesmírnou skládku a nechat odplout do černých děr. Detoxikovat se od blbých vztahů, zlozvyků, myšlenek.
Určitě si sami dokážete postupně udělat seznam vlastního toxického odpadu, který vás sužuje, táhne dolů, a bez kterého by se zahrada vašeho života zazelenala jako divá.
Nicméně, dovolte mi pro inspiraci pár všeobecných tipů, s čím by stálo za to letos definitivně zatočit. A neplýtvat na ně svým drahocenným časem.
- Strach, co si myslí ostatní lidé
Je fajn sdílet vztahy a harmonizovat se s okolím, ale neměli bychom svůj život žít v područí a otroctví strachu, co si o nás lidé myslí.
Přehráváte si často konverzace z uplynulého dne? Vymýšlíte, co jste měli říci, jak se zachovat? Neřekli jste, co jste chtěli říci ze strachu nad reakcí okolí?
Možná je čas zamyslet se nad tím, jestli se ze strachu o reputaci nestal myšlenkový zlozvyk. Nevadí, co si kdokoli myslí, protože pravdou je, že na vás pravděpodobně vůbec nemyslí. A pokud ano, nechte tyto úvahy být. Připravují vás o energii, radost ze života a svobodu být sám sebou.
Koučovací otázka: Kým chceš opravdu být?
2) Hraní srovnávacích her
Když se sociální média stanou životní normou, může být pekelně snadné a zrádné začít se srovnávat s ostatními. Kdo čeho dosáhl? Kde byli na dovolené? (Věděli jste, že existuje apka, která vám vylže a nasimuluje jakoukoli cool dovolenou na světě? Stačí se v obýváku vyfotit v plavkách nebo s drinkem v ruce…) Jaké mají ostatní tenisky? To už zhubli TOLIK kilo?
Pokud příliš ujíždíte na monitorech chytrých telefonů, hrozí reálné nebezpečí, že se začnete se cítít špatně ze všech věcí, které jste VY dosud nedosáhli. Srovnání je zabijákem štěstí číslo jedna !
Když trávíme drahocenný čas soustředěním na úspěch jiných lidí, ztrácíme čas, který bychom mohli investovat do sebe.
Koučovací otázka: V čem jsi udělal/a pokrok a kam tě to vede?
3) Čas na sociálních médiích
Netajím se tím, že sociální média nemiluji. Připadají mi docela užitečná a někdy zábavná nebo inspirativní, ale jejich adorace mi nehrozí.
Nedávná studie dospěla k závěru, že lidé tráví na sociálních médiích 382 hodin ročně.
To je téměř 16 dní vašeho života!
Koučovací otázka: Co jiného bys rád/a dělal/a, kdybys měl/a 16 dní života navíc pro sebe?
4) Starosti o finance
Starost o peníze považuji za normální. Máme účty, děti, a proto v této společnosti potřebujeme peníze. Peníze jsou bezesporu důležité pro život. Je ale vyčerpávající trávit čas strachováním se o finanční budoucnost.
Přiznejme si, že penězi mnohokrát plýtváme, podobně jako časem. Kolik latte “to go” si měsíčně koupíte? Kolik nás stály letošní Vánoce? Potřebujete ty nové boty?
Pokud si chcete přestat dělat starosti s penězi, musíte najít nějaké způsoby, jak vydělat a ušetřit.
Nad takovým plánem stojí strávit čas, rozhodně získáme více vhledu a možností, než když budeme drkotat strachy v temných představách o nejčernějších scénářích finanční budoucnosti.
Koučovací otázka: Co všechno ti přinese zamyšení nad svým finančním plánem?
5) Život v minulosti
Tohle je docela obtížné, uznávám. Nicméně, čas vnímáme obecně lineárně (ať už je to s ním jakkoli), a protože je budoucnost poněkud neviditelná, zabýváme se v hlavě filmem už prožitého. Proč ne, máme vzpomínky, které nás formují a leckdy těší. Ale pokud se ze vzpomínání stane denní zvyk, tak nějak vytlačuje současnost a směřování dál. Řešíte stále trpký rozchod, který se už stal? Užírá vás nespravedlivý vyhazov z práce? Promarněná životní šance? Zabýváte se minulými křivdami? Pak plýtváte svým drahocenným časem.
O vzácné vzpomínky pečujme, z ostatních se poučme a jděme dál.
Naučit se pustit minulost je důležitou součástí toho nejlepšího života.
Soustřeďme se raději na život, který chceme vytvořit!
Koučovací otázka: Jak si představuješ nejlepší obraz své budoucnosti?
6) Žít v chaosu
Patříte mezi zaneprázdněná stvoření a pořádně lítáte v chaosu? Lavírujete mezi prokrastinací a stresem? A do toho všeho ještě ta šílená nepředvídatelnost života…
Nejlepší způsob, jak dostat chaos pod kontrolu, je organizovat se.
Jak? Na to jistě nejlépe přijdete sami.
Koučovací otázka: Co by ti teď uvolnilo ruce? A co ještě?