Někteří si zimu báječně užívají, pro jiné je to naprosto depresivní období. Tušili jste, že by v tom mohla mít významnou roli i barva vašich očí?
Sezónní afektivní porucha je lékařský název pro zimní (podzimní nebo jarní) depresi. Zkrátka pro hluboký psychický propad, který se bez vážné příčiny sám objevuje v určitém rizikovém období. Není to jen nějaká “blbá nálada”, ale pro mnoho lidí docela reálné psychické utrpení.
V zimním období jsou depresivní pocity pro mnoho lidí každodenním chlebem, který musí přežvýkat. Tlačí zimní měsíce před sebou jako valník plný balvanů a doufají, že je brzy vysvobodí jaro. V takovém případě není od věci nechat lékaře, aby vám předepsal medikamenty, které vás trochu postaví na nohy.
Proč ale někteří lidé trpí sezónní afektivní poruchou, zatímco jiní ji vůbec neznají?
Podle jedné nedávné vědecké studie s tím může výrazně souviste barva očí!
Zní to trochu neuvěřitelně, ale nový výzkum, zveřejněný v časopise Open Access Journal of Behavioral Science & Psychology, zjistil, že lidé se světlýma nebo modrýma očima jsou méně náchylní k zimním depresím. Světloocí lidé měli nižší skóre při zkoumání sezónní deprese, špatné nálady, výkyvů hmotnosti, chuti k jídlu, spánku a sociálních aktivit.
(Tato studie zahrnovala 175 vysokoškolských a postgraduálních studentů z jižního Walesu a Kypru s průměrným věkem 24 let.)
Proč to ale tak je a jak s naší náladou souvisí zrovna barva očí?
„Důvodem, proč barva očí může způsobit, že jsou někteří lidé náchylnější k depresi nebo změnám nálady, je množství světla, které mohou oči jednotlivce zpracovat,“ napsal doktor Lance Workman, hlavní autor studie.
Výzkum naznačuje, že modré nebo šedé oči jsou citlivější na světlo, což znamená, že uvolňují během podzimu a zimy méně melatoninu. To je hormon, který nám pomáhá dobře usínat. Někteří odborníci se pak domnívají, že příliš mnoho melatoninu nebo nerovnováha melatoninu a serotoninu ( další hormon regulujícího náladu) může způsobit, že se lidé cítí letargický nebo depresivní.
Pokud jste tedy majiteli modrých nebo jinak světlých očí, máte docela kliku, protože jste odolnější vůči sezónním afektivním poruchám. Není to samozřejmě žádná záruka, jen zajímavá statistika.
Naopak lidé s tmavýma a hnědýma očima zimu často daleko víc protrpí.
Vědci tento jev dávají do souvislosti s tím, že modré oči se vyskytují u lidí, kteří žijí dále od rovníku. Tato “modrooká” mutace může prostě fungovat jako adaptace proti sezónní afektivní poruše, protože světloocí lidé žijí v oblastech, kde je méně slunečního svitu. Tak je příroda vybavila pojistkou proti zimnímu smutku.
Leze na vás chandra? Běžte ven!
Barva očí však rozhodně není jediným faktorem, který určuje, jestli na vás padne zimní chandra nebo ne! Velký vliv na to má i vaše životospráva a styl, kterým trávíte dny.
Lidé, kteří tráví mnoho hodin ve vnitřních prostorách, jsou také zranitelnější.
Snažte se trávit co nejvíce hodin venku na čerstvém vzduchu a při denním světle.