Nedávno vědci opět potvrdili, že nejlepší pohyb pro člověka je v podstatě stará dobrá “zdravotní procházka”. Možná se jim jen nechce běhat nebo na tom opravdu něco je? Co je tedy pro nás lepší: běhání nebo chůze?
O tom, že je pohyb zdravý a každý se počítá, debatovat netřeba. Za běhání i procházky máte jedničku, ale možná vám také vrtá hlavou: je opravdu chůze spíš pro “lenochy”, kteří se nechtějí pohybem moc zapotit, anebo je pro tělo prospěšnější než populární běhání. Zhubneme také chůzí, anebo běháním jednoznačně spálíme víc nežádoucích tukových polštářků?
Hubnutí
Nic naplat, milí vědci, nadváhy se procházkou a kocháním jarní krajinkou prostě nezbavíte. I když o našem těle nejvíce rozhoduje jídelníček, 20% úspěchu je přeci jen o pohybu, a pokud si při něm nepropotíte triko, je to jen relaxační záležitost.
Na plné čáře tady vítězí běh, kde spálíte daleko více kalorií, dokonce dvakrát více, než při chůzi. Jestliže se hned na běhání necítíte, využijte i chůze a kombinujte obě techniky v tzv. indiánském běhu, kdy chvíli jdete a chvíli běžíte. Až se vám zlepší kondice a nebudete “plivat plíce”, ubírejte na chůzi a naopak přidávejte minuty běhu. Kila půjdou dolu zaručeně rychleji.
Nezapomeňte také navyšovat kilometry a střídat terén i zátěž, protože pokud budete po celá léta běhat své obligátní tříkilometrové kolečko, tělo si rychle uvykne a se spalováním tuků to zas tak žhavé nebude.
TIP: Pokud patříte mezi začátečníky, začínejte s klusem na 5 kilometrů za hodinu a až se rozběháte, navyšujte také tempo až na 9 km/h. Běhejte ze začátku alespoň 20 minut, ale čas postupně prodlužujte.
Zdraví
Tak tady musíme dát vědeckému týmu asi za pravdu. Pro celkové zdraví člověka je chůze naprosto nezbytná. Představte si, že celý den sedíte, s odpuštěním, na pozadí a najednou se zvednete a vystřelíte na půl hodiny joggovat. Samozřejmě, je to lepší než nic, ale daleko lépe na tom budete, když dáte zelenou tomu nejpřirozenějšímu pohybu, tedy obyčejné chůzi.
Choďte kamkoliv to půjde. Běžte na poštu, pro nákup, pro dítě do školky. Opravdu musíte jet dvě stanice tramvají nebo pár ulic autem? Vždyť to ujdete snadno.
Chůze vám také nebude zatěžovat tolik klouby, jako běh. Při běhání nohy musejí absorbovat až 100 tun nárazové síly každý asi kilometr a půl, což je docela záhul. Chůze je také daleko bezpečnější, protože při běhání máte skoro 50% šanci, že se někdy zraníte, kdežto při chůzi je to maximálně 5%.
TIP: Pořiďte si krokoměr a každý den si dejte za úkol alespoň jednou vynechat auto, když někam můžete jednoduše dojít.