Březnová zahrada: vyhrňte si rukávy a nebojte se umazat. Už to začíná!

Březen rovná se jaro. Pokud neleží na vaší zahradě metrová závěj, neležte ani vy a pusťte se do prvních jarních prací. Co musíte v březnu stihnout?

Už to nebude taková symbolická zahradní prácička jako v únoru, kdy se zima přetahovala s prvními závany předjaří. V březnu sice můžete ještě lézt za ona pověstná kamna, ale dlouho se tam před povinnostmi neschováte. Pokud máte alespoň malou zahradu, jejímu volání neuniknete.

Co všechno je potřeba v březnu udělat?

Totální jarní úklid

Už jste možná něco málo stihli v únoru, ale březen si říká o radikální úklid zahrady po zimě! Budete hrabat, čistit, prostříhávat, trhat, prostě dělat vše, aby byla vaše zahrada zase koukatelná.

Ze záhonů musíte vyhrabat staré listí, mech a suché větvičky. Snažte se, aby byly opravdu pěkné, budete to vizitka vaší zahrady. Pohled zvedněte i vzhůru, chopte se zahradnických nůžek nebo pilky a zahrajte si na kadeřníka. Stromy a keře zbavte všeho suchého, přerostlého a zmrzlého. 

Pokud se v létě chlubíte třeba skalkou, altánkem nebo jezírkem, nezapomeňte důkladně vyčistit i je!

Načechrejte záhonky

Svou pozornost věnujte záhonům. Dejme tomu, že jsou už vyčištěné a zbavené zimního marastu a dychtivě čekají, co s nimi provedete dál. Bude je potřeba prokypřit. Dobrá zpráva je, že nepůjde o nějaké divoké rytí, ale spíše o načechrání horní vrstvy hlíny. Jestli disponujete kvalitním kompostem, nebojte se při prokypřování trochu přidat. Také si všímejte plevele, který vesele roste i v zimě a zatněte mu tipec dokud je ještě mladý a netvoří semena!

Dejte zahradě pít

Jestli si myslíte, že zalévání zahrady je letní záležitost, nemylte se a pořádně zahradu pokropte. Zvlášť pokud u vás delší dobu nepršelo nebo nenasněžilo. To, že je zima, neznamená, že je i dost vláhy pod povrchem. 

Sejte za okno i do hlíny

V březnu je čas na juniorskou generaci zeleniny i okrasných květin. Jde o to, jak s čím naložit, samozřejmě. Zeleninu jako rajčata, papriky nebo okurky si vysejte do truhlíčků za okny a nechte je vzejít. Přímo do záhonků venku vysejte různé druhy salátů, ředkviček, špenátu nebo také kedlubnu. V druhé polovině měsíce vysévejte jarní ředkev. Do hlíny můžete píchnout i křen a nasadit jarní česnek. V případě chladného počasí si pomůžeme bílou netkanou textilií.

Trochu drsné lásky růžím

Podívejte se na zoubek růžím. Jejich veličenstva hezky prospala zimu a je čas na pořádnou manikúru. Růže potřebují prostříhat a vytvarovat. Také zbavit zbytečných oddenků z loňska, aby vám pěkně kvetly. Pokud toužíte po nových růžích, právě v březnu vysazujte nové sazenice. Seříznuté keře a starší růže pohnojíte. Stejně si počínejte s trvalkami a bylinkovým záhonem. I tam potřebují rostliny ostříhat suché zbytky i šlahouny a lehce pohnojit.