Potřebujete doma klidnou oázu, která vás dostane do pohody? Stačí pár kulis a můžete přeměnit váš domov v zenovou planetu klidu a míru!
Neděláme si iluze, že si může kdokoli s dětmi, jezevčíkem a hypotékou na byt v paneláku vytvořit přímo zenový palác míru, ale pokud se trochu budete snažit, ukradněte si doma pro sebe alespoň zenové zákoutí, kam nepustíte jezevčíka ani starosti.
Zenová tradice má svůj původ v buddhistickém učení a jejím smyslem je navodit harmonii. Nejde vlastně o nějaký styl designu, ale o přístup k životu, o způsob, jak ve svém domově vytvořit příjemnou atmosféru, která nám po náročném dni pomůže překonat a vyrovnat starosti a stres. Zenové bydlení vytváří prostor pro zklidnění a meditaci, kterou v dnešní hektické době každý trochu potřebujeme. Jak tedy docílíme té správné “zenovosti”?
Materiály
Zapomeňte na studenou kombinace sklo-chrom nebo nedejbože plasty. Základ v utváření zenového interiéru hrají rozhodně přírodní materiály! V Asii sází na dřevo, korek, bambus a kámen, které společně souzní a přivádí člověka zpět do náruče přírody. Krásný bude v zenovém interiéru také přírodní papír, který budete moci použít třeba na zástěnu nebo stínítkách lamp.
Minimalismus
To je základ zenu. Asi si těžko dokážeme představit japonský interiér plný zbytečností a nábytku. Právě naopak. V jednoduchosti se skrývá krása, harmonie a zen. Řiďte se heslem – méně znamená více. Ponechte si pouze věci, ke kterým máte vztah a zjistíte, jak krásně si zen rozumí se současným trendem udržitelné domácnosti.
Zeleň
V duchu zenové tradice budou perfektní velká okna s výhledem do otevřené přírody či zahrady, která mají uklidňující účinek. Pokud je nemáte k dispozici, zkuste si vytvořit alespoň malou interiérovou zahradu se stálezelenými rostlinami a malou vodní nádrží. Zvuk tekoucí vody k zenové meditaci neodmyslitelně patří.
Zenová zahrada
Tady nejde o domácí floru, ba právě naopak. Zenová zahrada je druh japonské zahrady sloužící k meditaci a rozjímání.
Sami Japonci používají název “kare sansui” neboli „suchá krajina” a představuje jeden z vrcholů asijského zahradního umění. Mini zenová zahrada se aranžuje v přenosném dřevěném boxu nejlépe o rozměru 40 x 30 cm nebo v široké kamenné nádobě.
Jako základní materiál se používá drcený šedý granit, do kterého se speciálními hráběmi se tvoří různé tvary, které majitel zahrádky může měnit. Hrabičkami vznikají třeba kruhy okolo ostrůvku nebo vodorovné či zvlněné čáry evokující vodní hladinu.
Jak uklidňující!
Barvy
Příliš barev zenu nesvědčí a ruší meditaci. Z barev volte kombinaci černé a bílé, dále jen přírodní odstíny jako je hnědá, okrová, šedomodrá nebo cihlově červená. Barevné knihy v knihovně můžete třeba přebalit do jednobarevného papíru a nadepsat černou tuší. I v rámci své meditace…
Světlo
Zenové osvětlení, které by mělo být přirozené a měkké, prostě přírodní. Bílé a agresivně svítící zářivky a LED žárovky vyměňte za „žluté“ zdroje světla, které tolik neruší a jsou blíže přírodě. Jedinečnou atmosféru vykouzlí nepřímé světlo stojacích lamp a stolních lampiček, lustry, které vytváří na stěně příjemné obrazce, a také světla zapálených svíček. Nezapomeňte na papírové lustry, aromalampy nebo solné lampy.