Mindfulness – umění žít krásu okamžiku….Trénujte se mnou:)

mind

Neumíte žít v přítomnosti? Zkuste techniku mindfulness a buďte spokojenější

Naše mysl je těkavá a ráda se zabývá tím, co bylo a tím, co bude. Kde je ale přítomný okamžik? Prchá nám mezi prsty a nějak na něj zapomínáme. Zkuste ho zachytit s technikou mindfulness!

Psychologové zjistili, že v průběhu dne skoro polovinu času myslíme na něco jiného, než co právě děláme. Přitom ve skutečnosti nemáme nic, než právě přítomný okamžik. Minulost už proběhla, nic s ní neuděláme a do budoucnosti nevidíme. 

Ukotvení v přítomnosti zní sice jednoduše, ale pro mnohé z nás je to docela fuška. Přitom je to nezbytné pro náš spokojený život a soustředění. Díky skutečnému vnímání přítomné chvíle je člověk schopen lépe zvládat náročné situace a cítit se spokojeněji.

Co je mindfulness?

Mindfulness je česky řečeno technika pro rozvoj bdělé pozornosti, zaměřené na přítomný okamžik. Svůj původ má v meditaci a opírá se o poznatky neurověd, které dokázaly, že praktikování těchto technik pozitivně ovlivňuje fungování lidského mozku a vytváří měřitelné a trvalé změny. Mindfulness navozuje v lidském mozku stav vnitřního naladění,kdy spolu jednotlivá mozková centra spolupracují.

Pokud se naučíte vnímat a přijímat přítomnou chvíli a vše, co se v ní odehrává, získáte spousty benefitů. Patří mezi ně lepší komunikace s okolím, vnitřní klid a pohoda, životní spokojenost, pochopení a lepší zvládání složitých situací.

Také si budete lépe pamatovat, soustředit se a budete odolnější proti stresu.

Jak na to?

Udržet si všímavost v běžném životě je docela těžké. Chce to trénovat, jinak mozek neustále odbíhá k tomu, co jste měli říci včera šéfovi a jak náročná bude víkendová návštěva tchyně.

Možná takhle prožijete den a ani si pořádně nevzpomenete, co jste dělali a jaký byl váš oběd.

Žít v minulosti nebo budoucnosti se pořád nedá a navíc je to dost stresující záležitost.

První krok, který můžete udělat je, že si tuto skutečnost začnete čistě uvědomovat. 

Pusťte si do života několik nových zásad, které vám pomohou naučit se udržet všímavost.

  1. Nedělejte hodně věcí najednou

Není to důkaz vašich schopností, když jednou rukou vyřizujete maily, druhou mícháte polévku a do toho telefonujete s prací. Možná máte pocit, kolik toho stihnete, ale jak dlouho takto vydržíte fungovat? Pokuste se dělat v jeden okamžik jen jednu věc a věnovat ji plnou pozornost. Uleví se vám a ještě vše uděláte lépe.

2) Dělejte si plán

Ano, tak sice budete myslet na budoucnost, ale pomůže vám to s přítomným okamžikem. Nebudete těkat a stíhat páté přes deváté. Všechno má svůj čas. Plán se může týkat vašeho dne i celého týdne. Hleďte, ať je dosažitelný, realistický a také flexibilní.

3) Všímejte si všeho

Cokoliv děláte, dělejte vědomě. Je to výborné meditační cvičení pro vaši mysl. Na procházce vnímejte přírodu, při čištění zubů se soustřeďte na chrup, a když pracujete na zahradě, vnímejte své ruce a kontakt s hlínou. Nemusíte se soustředit na úplně vše, to by vám také štěstí nepřineslo, ale zkuste nežít na “autopilota” a vnímat okamžiky, které stojí za pozornost.

4) Čekání je vaše plus

Všichni neradi čekáme. Podupáváme ve frontách, nadáváme na semaforech, jsme nervozní, když se někde zasekneme a musíme čekat. Zkuste tento čas vnímat jako dárek pro vás. Ve chvíli, kdy na něco čekáme, můžeme místo nervozity zklidnit mysl a udělat si třeba krátkou meditaci.

5) Začnete den jinak

Vylétnete z postele a jdete automaticky do sprchy. Ráno co ráno. Zkuste něco nového. Třeba si nařídit budík o deset minut dříve a tento čas jen ležet a dýchat. Vnímat pouze své tělo, jeho pocity, myšlenky. Nestresovat se, jen pozorovat, co se děje. Na co se těšíte, co vás čeká, jak se cítíte. U toho dýchejte a s každým nádechem přijměte novou energii a s každým výdechem z vás odejde trocha únavy.

6) Nehodnoťte

Pořád dáváme všemu nějaká hodnocení a nálepky. Srovnáváme sami sebe s okolím. To vše je stresující a odvádí nás to od plného prožívání života. Zkuste pečlivě sledovat své myšlenky a pocity, aniž byste je hodnotili, zda jsou dobré či špatné.

7) Cvičte a meditujte

To se řekne, myslíte si…Ale je pouze vaše rozhodnutí, kolik svého času a energie můžete věnovat svému tělu a mysli. Nebo snad máte něco cennějšího? Zkuste si najít čas a soustředit se na svůj dech. Pokud chodíte běhat, vnímejte dýchání a své vnitřní pocity, meditovat se dá i při běhu. Soustřeďte se na vnímání těla, jak dochází k uvolnění svalů, co při pochybu zažíváte a radujte se z toho.