Některé kultury se bez něj zcela obejdou, ale většina lidí má líbání ráda. Kde se vlastně vzalo? Proč se líbáme a proč je to tak neskutečně příjemné?
Sigmund Freud byl přesvědčen, že je líbání vrozené a že jde o přirozený instinkt vycházející ze sacího reflexu kojenců. Jiní vědci by s ním ale úplně nesouhlasili, protože některé kultury líbání ve svém vztahovém repertoáru vůbec nemají. Jako to tedy je?
Začali s tím Indové?
Pokud byste ve 20. letech minulého století chtěli v Tokiu políbit fešného Japonce, asi by na vás znechuceně zíral. Polibek by považoval z urážku a nechutnost. Podobně na tom bylo před “příchodem civilizace” v podobě evropských kolonizátorů mnoho kmenů v Oceánii nebo Asii.
Líbání má na druhou stranu pevné základy v židovsko – křesťanské kulturní tradici, vždyť i Bible není oproštěná od polibků a odkazů na ně. Samotný původ líbání je trochu zahalen tajemstvím, ale je možné, že ho naši antičtí předci pochytili od mistrů erotiky – Indů, kteří si v mileneckém líbání libovali.
Staří Římané se líbali bez okolků, i když to nemuselo být z čistě erotických důvodů. Líbání bylo v Římě velmi rozšířené a líbali se i muži na pozdrav nebo k vyjádření politického postoje. Římský císař Tiberius se dokonce pokusil líbání zakázat, protože si myslel, že lidé tímto způsobem šíří lepru.
Líbají se zvířata i lidé
Neurologové a sexuologové nabízejí možné vysvětlení, a to že líbání je jednoduchou biologickou pomůckou při výběru partnera, kdy si pomocí líbání, a tedy především čichu, prověřujeme imunitní systém potenciálního partnera.
Rty jsou navíc jednou z nejcitlivějších dotykových oblastí, a proto i významnou erotogenní zónou Je tedy logické, že si jdeme ke rtům partnera vyloženě pro potěchu. Ostatně, náznaky polibků se dají vysledovat až do zvířecí říše. Takové opice bonobo často líbají jeden druhého. Kočky a psi se olizují, otírají se čenichem, ptáci se navzájem dotýkají zobáky a sloni choboty a šlo by pokračovat.
Přesto není na mnoha místech světa líbání součástí milostných her. V Nigeru nebo Gambii se zamilovaní všelijak tulí a mazlí, ale místo líbání se spíše očichávají. Podobně jako v Polynésii nebo na Novém Zélandu.
Líbání je příjemné a zdravé!
Proč se nám z líbání točí hlava a podlamují kolena? Při líbání totiž tělo vylučuje opiáty endorfiny, které způsobují lehkou euforii. Zrychlí se činnost srdce a tím i krevní oběh a pocit sladké závrati je na světě. Při líbání je nám krásně, tlumí totiž bolest i stres, zlepšuje se imunita i zdraví. Dokonce je líbání překvapivě dobré na zuby: při líbání se zvyšuje produkce slin, které ze zubů smývají škodlivý plak!